Hałas hałasowi hałasem

Wiecie co mnie przeraża? Hałas naszego życia. Ciągłe wystawianie się na bodźce: muzykę na słuchawkach, muzykę w sklepach, radiach, kawiarniach, szum tłoku, dźwięk powiadomień z fejsbuka, instagrama, mejla, twittera. Światło ekranów: telewizorów, laptopów, telefonów. Od pisania o tym już zaczyna boleć mnie głowa. Piszę to słuchając nowej piosenki Florence and the Machine na słuchawkach i gapiąc się w ekran laptopa. Jestem dzieckiem swoich czasów.Mam problemy z koncentracją. Poważne. Przeskakuje od zadania do zadania jak piłeczka kauczukowa. Pisząc to, dumam już jak zacznę przygotowywać sobie lunch boxy na ten tydzień, co zamierzam zawrzeć w kolejnym rozdziale swojej książki, sprawdzam fejsa, rozmawiam przez messengera i na dodatek słucham muzyki. Jakim cudem jestem w stanie prowadzić teraz tę narrację jak człowiek? Nie wiem. Czytałam ten akapit od początku już ze cztery razy, żeby przypomnieć sobie o czym piszę. Wielozadaniowość? Raczej wielogłupota.
Dlatego zafascynował mnie spokój.
Utożsamiamy prokrastynację z nicnierobieniem, ale to nie jest prawda – prokrastynując wciąż robimy, tylko nie to, co trzeba. Wczoraj prokrastynowałam z cztery godziny. Przeglądałam fejsa i trafiłam na obraz Egona Schiele „Klęcząca kobieta w pomarańczowej sukience”. Skojarzyło mi się to z innym obrazem, który faktycznie okazał się wyjść spod ręki tego artysty. Tak trafiłam na Wikipedię, gdzie zaczęłam o nim czytać. Zmarł młodo, co mnie zaciekawiło. Na hiszpankę. Nie byłam pewna, co to, więc sprawdziłam. Największa pandemia od czasów czarnej śmierci. Dowiedziawszy się o hiszpance, czego mogłam, przeniosłam się na czarną śmierć. Przed jej wybuchem ludzie w Europie mieli niewesoło, brakowało żywności, ceny rosły, panował głód. I wtedy jak dar od niebios pojawił się Wielki Pomór i dwieście milionów ludzi przestało potrzebować jedzenia. Pół godziny spędziłam dumając czy są za to odpowiedzialni kosmici, co skończyło się analizowaniem Infinity War po raz kolejny.
Nie mówię, że to nie była fajna podróż przez odmęty internetu, ale mam taką przynajmniej raz dziennie. Niby wiedza, niby coś, ale to nie kwestia nauki, często dumam nad rzeczami kompletnie nieważnymi i kończę też na filmach Marvela. Także ten… Cisza.

W kolejną wyprawę do internetów wybrałam się już celowo. Zagłębiłam się w minimalizm, medytację i skandowanie “OM” jako dźwięku wszechświata. I czy to była podróż udana?… Ciekawa, to na pewno, ale wcale nie przybliżyła mi spokoju. Minimalizm brzmi jak coachingowe pier**lenie, bo jak ktoś zaczyna od: “minimalizm nie mówi Ci jak masz żyć”, a później okazuje się, że musisz kupić jakiś planner, żeby wiedzieć jak się zminimalizować…  Ale to nieważne, bo czytając o minimalizmie zrozumiałam, że to nie dla mnie – doceniam swój chaos: porozrzucane książki, zeszyty, długopisy i świeczki. To daje mi poczucie posiadania przestrzeni, w której pracuje. Jest trochę jak obsikana przez kota kanapa – to moje i koniec.

Co do medytacji, to jest to sprawa złożona. Lubię tylko taką, w której ktoś mi o czymś opowiada, ale podobno to nie jest prawdziwa medytacja. (I znowu ktoś mi mówi jak mam żyć). Ale ja lubię te historie o wodospadach, relaksuje mnie czyjś głos zapewniający, że łóżko na którym leżę jest stabilne i mnie utrzyma, że jestem bezpieczna, i że jestem częścią wszechświata. Walcząc ze swoim hałasem, słucham tego głosu i się naprawdę uspokajam. Także jeśli i Wy czujecie potrzebę słuchania jakiegoś ziomka, który Wam powie, że wszystko będzie dobrze, a potem je*nie w gong, to eksperci z neta mogą wam skoczyć.

OMMMMM! Oto mantra, która jest dźwiękiem powstania Wszechświata. Podniośle, co? A jeszcze jeśli powtórzysz ten dźwięk sto osiem razy, to już w ogóle świętość i kosmiczność 😉 Ludzie spotykają się, co roku tylko po to, żeby wyśpiewywać “OM”, dla uzdrowienia siebie i świata. To musi być świetne przeżycie, ale do mnie przemawia bardziej jako ciekawostka. Tak samo jak joga, nie współgra z moim chaosem.

Czy to znaczy, że jestem skazana na hałas?

Nie. Może i nie zajrzę w głąb siebie, czantując “OM”, wsłuchując się w wszechświat, nie kupując pierdół i uprawiając jogę. Ale przecież to, co dla jednego jest dobre, nie musi być takie dla wszystkich. Moja medytacja to czytanie: łapiąc się na czytaniu pierdół, szybko przeskoczę na książkę. Moim “Om” będzie Nothing But Thieves, Aerosmith i Mozart. Zminimalizuje spożycie internetu. Odłożę telefon. Cała ta podróż przez hinduizm i życie w zgodzie z naturą, była jak kolejna lekcja prokrastynacji. Niewiele z tego wyciągnęłam, oprócz pewności, że spokój ma ogromną cenę, a ja płacę trochę inną walutą. Jestem dzieckiem swoich czasów i nie ma w tym nic złego. Najbardziej niespokojna jestem, gdy zapomnę zabrać komórki z domu. Więc nie będę jej zapominać – będę rzadziej spoglądać na jej ekran.

Wam też polecam.

XOXO,

Maddie B <3

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *