HARRY POTTER TAG

Powtarzam to przy każdej okazji, także powtórzę i teraz: jestem ogromnym potteromaniakiem. Harry Potter to życie. Harry Potter to miłość. I tak się składa, że dzisiaj – trzydziestego pierwszego lipca – są urodziny nie tylko tego zacnego czarodzieja, ale i jego twórczyni… cudownej Joanne Kathleene Rowling i z tej okazji zapraszam Was na garść sentymentów i ochów i achów.Minęło dziewięć lat od ostatniej części Harry’ego Pottera wydanej w Polsce i sześć od ostatniej części filmu. Nie można powiedzieć, żebyśmy mogli narzekać na brak Harry’ego Pottera wokół nas, rok dwutysięczny szesnasty jest tego najlepszym przykładem, jednak te czasy, czasy, gdy czekało się w kolejce o północy po następny tom, czy z przyjaciółmi szło na premierę filmu, już nie wrócą. Mam to szczęście należeć do pokolenia, które dorastało z Harrym. Młody czarodziej wpłynął na moje życie ogromnie i jestem z tego bardzo dumna. Są rzecz jasna znawcy tematu (zazwyczaj Ci, którzy obejrzeli “kilka filmów”), którzy nie rozumieją jak fundamentalne nauki płyną z powieści pani Rowling. Jednak każdy potteromaniak jest w stanie wymienić co najmniej dziesięć bez zająknięcia. I ja też.

 

Harry Potter, na przykładzie głównej trójki, ale również postaci drugoplanowych – zwłaszcza Luny – nauczył nas, że przyjaźń jest jedną z najważnieszych rzeczy, jakie mamy w życiu. Zestawiając Wesleyów i Malfoyów, pokazał, że pieniądze nie świadczą o człowieku, można mieć ich wiele, a być złym i tchórzliwym. Przekazał nam, że wygląd to nie wszystko i nie można oceniać ludzi po pozorach (Hagrid <3). Jest też jedna lekcja płynąca z tej powieści udowodniona naukowo! Tak jest – oficjalnie HP uczy tolerancji! Uczy jednak też, że ludzie mogą się zmienić, jeśli tylko im na to pozwolimy. Hermiona, dała nam przykład, że książki i wiedza to ogromna broń. Powieść wiele też mówi o uczuciach i emocjach: odwaga to złożona rzecz, jest możliwe podnieść się po stracie, ignorancja jest równie zła jak szkodzenie. Było też tam trochę buntowniczych, acz bardzo mądrych lekcji, jak to, że należy kwestionować władzę, i że nie powinna się ona mieszać do edukacji. Sporo w Harrym Potterze jest również mowy o śmierci, między innymi, że jest ona nieunikniona, ale nie musi wcale oznaczać końca… Jak wspominałam… to bardzo mądra powieść.

 

Nawet jeśli ktoś się z tym nie zgadza* , jedno jest pewne: wpływ Harry’ego Pottera popkulturę jest gigantyczny. Ma nawet własną wersję Disneylandu** Bam! Swojego czasu Harry był wszędzie: na skarpetkach, lodach, lizakach, zeszytach, szlafrokach kubkach, długopisach, poduszkach, koszulkach… Wszędzie! Wciąż jest wiele sklepów tematycznych, jak choćby ten przy peronie dziewięć i trzy czwarte w Londynie*** To, co zrobiła J.K.Rowling to ewenement na skalę światową. Nie chodzi tylko o stworzenie fantastycznej powieści. Harry Potter to książka, która daje coś więcej, niż rozrywkę: pocieszenie, jeśli go szukasz, odpowiedzi na pytania… schronienie. Dla wielu dorastających introwertyków**** Harry Potter był niemal całym światem.

Na premierze ostatniej części przygód Harry’ego Pottera J.K. Rowling powiedziała coś, co chwyciło mnie (i pewnie miliony innych) za serce:

 

“Whether you come back by page or by the big screen, Hogwarts will always be there to welcome you home.”

I to jest prezent z rodzaju tych bezcennych. Za to możemy być jej tylko wdzięczni.

W gratisie mam dla Was jeszcze coś specjalnego:

  1. Przeróbkę piosenki Bruno Marsa. Śmieszną, owszem, ale do tego to wykonanie! Obczajcie: Dark Lord Funk
  2. Kto nie zna komiksów tej pani, żałować… Są ekstra! świetne! , też świetne , a tu świetny tumblr tej pani: floccinaucinihilipilification .

Maddie ;*

*kliknij mnie, mugolu!

** potterowy disneyland niedowiarki!

*** byłam tam, ale nie mam zdjęcia, bo kolejka za każdym razem była dłuższa niż zostało mi lat życia 🙁

**** tak – mam na myśli siebie xD

:

1 Comment

  1. Sierpień 1, 2017 / 10:25 pm

    Pottera nigdy za wiele, najwspanialsze jest to, że tak wiele osób po zapoznaniu się z cyklem o małym czarodzieju, na stałe wciągnęło się w czytanie. Mam nadzieję, że moja córka wkrótce dołączy do tego zacnego grona.
    A że jest tam sporo śmierci? Cóż, jest ona stałym elementem życia i w HP ma wielkie znaczenie.
    Pozdrawiam i dziękuję Ci za ten tekst.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *